Сабақтың тақырыбы: Алкиндер. Ацетилен.

Slides:



Advertisements
Сличне презентације
Nuklepofilna supstitucije na karbonilnoj grupi
Advertisements

Врсте речи Српски језик 4
Непроменљиве речи обрада
I тақырыптық блок Жалпы педагогиканың теориялық-әдіснамалық негіздері   1 дәрiс. Педагогиканың әдіснамалық негіздері Мақсаты: педагогика ғылымының орны,
Stuart Little Стјуарт Литл.
Буџет Што е буџет? Планирани приходи и расходи за определен период на:
EMISIONE OPTIČKE METODE
ELEKTRIČNA STRUJA KROZ POLUVODIČE
АНАЛИЗА УСПЕХА У I ПОЛУГОДИШТУ 2018/19. шк. год.
ELEKTRIČNA STRUJA - Električna provodljivost supstancije-
Сабақтың тақырыбы: 6-сынып Қазақ тілі оқу жылы
МБДОУ «Детский сад №17 «Незнайка» Почетная книга ПОБЕДИТЕЛЕЙ Ежегодного шахматного турнира ДОУ «За кубок и корону»
Классы неорганических соединений
SMANJENJE GUBITAKA U MREŽI BARA KAO REZULTAT IZMJEŠTANJA I UGRADNJE NOVIH BROJILA I UVOĐENJA AMM-a Sve studije gubitaka električne energije,koje su do.
Novi standard za poslovanje – Zašto Cloud tehnologija?
Логички задаци.
Битни дефиниции и термини
bioloških karakteristika
doc. dr Nataša Simeunović
H2 HOMONUKLEARNE DVOATOMNE MOLEKULE SIMETRIJSKI BROJ orto para
Meni za moju kožu.
Добивање хидроксиди Цели на часот:
Laboratorijske vježbe 100%
Python 8. razred Miodrag Maksimović.
Ponavljanje.
Tehnologija spajanja savremenih materijala
§30. Қанның құрамы мен қасиеттері
Проблемска ситуација Експериментисање Истраживачки рад ??? Досетљивост Маштовитост Оригиналност Комбинаторне способности Решавање проблема на више начина.
MOGUĆE RASPODJELE ČESTICA PO ENERGETSKIM NIVOIMA
Електротехничка школа „Раде Кончар,,
Анкета за кредитната активност четврти квартал, 2017 година
Добивање хлориди Цели на часот:
ПРЕТХОДНИК И СЛЕДБЕНИК учитељица Мира Стевковић
Низата на реактивност и методите на екстракција (извлекување)
Тренажер Таблица множења
ПИСАЊЕ РЕЧЦЕ ЛИ И НЕ.
интеллектуалды ойынын бастаймыз
ELEKTRIČNA STRUJA KROZ POLUVODIČE
PRIMARNI ENERGETSKI IZVORI:
Анкета за кредитната активност прв квартал, 2019 година
ПРОДОР ПРАВЕ КРОЗ ПРОЈЕКЦИЈСКЕ РАВНИ
КОНУСНИ ПРЕСЕЦИ Висока грађевинско-геодетска школа Београд /
PROJEKTOVANJE TEHNOLOGIJE ZAVARIVANJA
Стефан Степановић ОШ“ Никола Тесла“ Винча Погоди ко сам!!!
ВОДА С1 Д1 Р1 Г1 С2 Д2 Р2 Г2 Д3 Р3 Г3 С3 С4 Д4 Р4 Г4 С Д Р Г
О К Т А Н Т И Висока грађевинско-геодетска школа Београд /
Орындаған:Өміртай Шапағат курс
PANEL
ВЕСЕЛА МАТЕМАТИКА Наташа Гавриловић.
Г Е Н Е Т И К А Тұқымқуалаушылық Өзгергіштік
П Р О Д О Р И Т Е Л А Висока грађевинско-геодетска школа Београд /
АҚСУ ҚАЛАСЫ ҮШТЕРЕК АУЫЛЫ ОРТА МЕКТЕБІ
Квантитативни принципи пројектовања рачунара
Algoritmi Vladimir Filipović
ELEKTRIČNA STRUJA KROZ POLUVODIČE
Grčki jezik ~Ellhnisti, (Iv 19,20) internet staroga vijeka
У СУСРЕТ РАСПУСТУ И НОВОЈ ГОДИНИ !.
TEHNOLOGIJA MAŠINOGRADNJE
Klasifikacija električnih uređaja
ЦЕНТРАЛНА ПРОЈЕКЦИЈА тачка, права раван...
МАТЕМАТИКА општинско такмичење
Na meniju I/V dijagram Voltažna zavisnost jonske provodljivosti, aktivacija i inaktivacija – fenomenološka postavka Voltažna zavisnost jonske provodljivosti,
КОНУСНИ ПРЕСЕЦИ Висока грађевинско-геодетска школа Београд /
Физичка промена или хемиска реакција
Сандарды бір санау жүйесінен екіншісіне ауыстыру.
Klara Kakučka profesor hemije Mačvanska srednja škola Bogatić
КВИЗ ЗНАЊА (ШТА ЗНАШ О ВОДИ).
Osnovne informacije o projektu
Mehanika Šifra predmeta Status predmeta Semestar Broj ECTS Fond časova
Транскрипт презентације:

Сабақтың тақырыбы: Алкиндер. Ацетилен

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ацетиленнің шығу тарихы, құрылысы, изомерленуі, қасиеттері, алынуы мен қолданылуы жөнінде жан- жақты білім беру. Дамытушылық: Оқушылардың өз бетінше жаңа білімді игеру іскерліктерін, шығармашылық қабілетін дамыту. Пәнге деген қызығушылығын арттыру. Тәрбиеліқ: Оқушыларды ізденімпаздыққа, өз бетімен білімдерін тексеріп бағалауға, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап. Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, кестелер, оқулық. Пәнаралық байланыс:физика, математика, биология.

білімнің терең жеріне бойлаймыз». Сабақтың ұраны: «Сын тұрғысынан ойлаймыз, білімнің терең жеріне бойлаймыз».

Сабақтың барысы: I. ҰК: 1. Амандасу 2. Оқушыларды тексеру. 3. Оқу құралдарын тексеру. 4. Сабақтың мақсатын жариялау. 5. Топтарға бөлу. 6. Тренинг.

II. ҰТ тексеру: Жұмбақ: Мұнай, газ, тас көмірді түзетін, Құрамына екі элемент кіретін, Жанғанда көміртек диоксидін бөлетін Органикалық затты кім бар білетін?!

III. Қызығушылығын ояту: Ой қозғау сұрақтары:  

2 – топ: 1 – топ: 1. Сутекті қосып алу реакциясы: 1. Құрамына әрдайым көміртек кіретін қосылыстар: а) органикалық заттар в) бейорганикалық з-тар с) негіздер д) қышқылдар 2. Органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясын кім ашты: а) А.М.Бутлеров в) Д.И.Менделеев с) С.Аррениус д) М.В.Ломоносов 3. Көміртек пен сутектен тұратын органикалық заттар: а) көмірсулар в) көмірсутектер с) спирттер д) альдегидтер. 4. С2Н6 қандай зат: а) метан в) пропан с) этан д) этен 5. Мына заттың СН3 -- CH -- СН3 аты: СН3 А) 2- метил- бутан в) 2- метил- пропан с) 2-метил-этан д) бутан 6. Құрамы бірдей, құрылысы әртүрлі болғандықтан қасиеттері де әртүрлі болатын заттар: а) гомологтар в) полимерлер с) мономерлер д) изомерлер 2 – топ: 1. Сутекті қосып алу реакциясы: а) дегидратациялау в) гидрлеу с) дегидрлеу д) қосылу 2. Бірдей молекуларлар қосылып, үлкен молекула түзілу процесі: а) гидрлеу в) дегидрлеу с) полимерлену д) димерлену 3. Этиленнің формуласы: а) СН3 – СН3 в) НС ≡СН с) Н2С = СН2 д) Н2С = СН – СН2 – СН2 – СН3 4. Қанықпаған көмірсутектерге тән реакция: а) қосылу в) алмасу с) орынбасу д) айырылу 5. СnH2n қандай көмірсутектердің жалпы формуласы: а) алкан в) алкадиен с) алкен д) алкин 6. Алкадиендің жалпы формуласы: а) Сn H2n в) СnH2n + 2 с) Сn H2n -2 д) Сn H2n - 6

Ацетилендінің ашылу тарихы: «Қоқыс жәшігінен табылған жаңалық». Қазіргі кезде кең қолданылатын СаС2 –ін неміс химигі Ф.Велер 1862 жылы кездейсоқ ашты. Ол қалай болды? Велер кальцийді әктан көмір қатысында тотықсызданырып алмақшы болады. Нәтижесінде химик ешкаңдай металдық қасиеті жоқ қандай да бір күйген массаны алады.Өкінген Велер ол массаны қорадағы қоқысқа керексіз өнім ретінде лақтыра салады. Жаңбыр жауған кезде Велердің лаборанты өзі лақтырып тастаған тасты массадан газ бөлініп жатқанын байқады. Ол газ Велерді қызықтырды. Сұрақ: Күйген масса қандай зат? Одан қандай газ бөлінді? Жауаптарынызды реакция теңдеулері арқылы дәлелденіздер.

СаО + 3С →СаС2 + СО СаС2 + 2Н2О → С2Н2↑ + Са(ОН)2

Алкиндер және оның маңызды өкілі ацетилен туралы. Бүгінгі сабағымыз : Алкиндер және оның маңызды өкілі ацетилен туралы.  

( жеке, жұппен, топпен талқылап, жариялау). IV. Мағынаны ашу: Ацетиленнің ашылуы, құрылысы, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. ( 162 – 164) бет. ( жеке, жұппен, топпен талқылап, жариялау).

1. «Қанағат» тапсырмасы: Салыстыру кестесін толтыру. Жаңа сабақ: 1. «Қанағат» тапсырмасы: Салыстыру кестесін толтыру. Салыстыру түрі Этан Этилен Этин (ацетилен) Байланыс түрі Құрылысы Молекулалық формуласы Құрылым формуласы Изомерлері

Этилен Этан Этин (ацетилен) Салыстыру түрі Байланыс түрі Құрылысы ТЕТРАЭДР СЫЗЫҚТЫ ЖАЗЫҚТЫ Молекулалық формуласы С2Н6 С2Н4 С2Н2 Құрылыс формуласы СН3 – СН3 Н2С = СН2 НС ≡СН Изомерлері С-- қанқасы А) С---қанқасы В) С) геометриялық А) С--- қанқасы Байланыс орны бойынша Байланыс орны бойынша

2. Оқулықпен жұмыс: Физикалық қасиеттері, 15- кесте. 3. «Талап» тапсырмасы: Алкиндерге тән реакциялардың теңдеулерің жазыңдар. А) Қосылу ( гидрленуі, гидратану): 1). С2Н2 + Н2 → С2Н4 . С2Н4 + Н2 → С2Н6 2). С2Н2 + Н2О → СН3СОН – М.Г.Кучеров реакциясы Б). Жану: 2 С2Н2 + 5О2 → 4СО2 +2 Н2О + Q Сб, Т С). Полимерлену: 3С2Н2 → С6Н6 (тримерлену)

V. Жаңа сабақты бекіту: қолдану алынуы атауы изомерлері құрылысы Білім баспалдағымен көтерілу ( Алкиндер туралы әңгіме құрастыру) қолдану Химиялық қасиеттер алынуы изомерлері атауы Жалпы формуласы құрылысы

«Терең ой» тапсырмасы: Өзіндік жұмыс. 1 –топ: Төмендегі қосылыстарды халықаралық жүйесі бойынша атаңыздар: а) Н3С – СН2 – СН3 в) СН2 ₌ СН2 с) СН2 = СН - СН = СН2 д) НС≡ С – СН2 – СН2 –СН3 Ι СН3 2 – топ: Мына қосылыстардың құрылым формулаларын жазыңдар: а) бутин -1 в) пропан с) этин д) пентен -1

1 – топ: Мына айналымдардың теңдеулерін жазыңдар: С2Н6 → С2Н4 → С2Н5ОН 1 – топ: Мына айналымдардың теңдеулерін жазыңдар: С2Н6 → С2Н4 → С2Н5ОН   2 – топ: Мына айналымдардың теңдеулерін жазыңдар: СаС2 → С2Н2 → С2Н4 → С2Н2 → С6Н6 Есеп шығару: Ацетиленнің жану реакциясының термохимиялық теңдеу бойынша: 2 С2Н2 + 5О2 = 4СО2 + 2Н2О + 2600 кДж 5,6 л ацетилен (қ.ж.) жанғанда бөлінетін жылудың мөлшерін есептеңдер.

VII. ҰТ. & 50 жат. 4,5 бет. 165